از دست دادن دارایی در ارز دیجیتال نگرشی غلط

FASB crypto rules

از دست دادن دارایی در ارز دیجیتال نگرشیست که باید تغییر کند

تحلیلگران برنبرگ کپیتال اعلام کردند شرکت‌هایی مانند مایکرواستراتژی و سایر شرکت‌هایی که دارای دارایی‌های دیجیتال هستند کمک کند تا نگرش‌های منفی ایجاد شده درمورد از دست دادن دارایی در ارز دیجیتال را از بین ببرند.

استاندارد اعلام دارایی ارزدیجیتال

در تاریخ ۶ سپتامبر، هیئت مدیره استانداردهای حسابداری مالی ایالات متحده (FASB) قوانین جدیدی را برای حسابداری رمزارزها تأیید کرد که به شرکت‌ها در مورد چگونگی گزارش ارزش عادلانه دارایی‌هایشان در صورت‌های مالی کمک خواهد کرد.

در یک یادداشت مهم  پس از این موضوع از سوی Mark Palmer، تحلیلگر ارشد تحقیقات سهام برنبرگ و تحلیلگران بزرگ شرکت‌هایی مانند مایکرواستراتژی در این راستا اظهار کردن که به زودی قادر به گزارش دارایی‌های دیجیتالی خود در هر فصل خواهند بود بدون اینکه بخواهند از اعلام این ارقام ضرری را دریافت کرده یا تاثیر منفی بر بازار بگذارند.

FASB bitcoin rules
FASB bitcoin rules

نقش شرکت های بزرگ در نگرش بازار ارز دیجیتال

تحلیلگر ارشد تحقیقات سهام برنبرگ  گفت “تغییرات باید به شرکت‌هایی مانند مایکرواستراتژی و سایر شرکت‌هایی که دارای دارایی‌های دیجیتال هستند کمک کند تا نگرش‌های منفی ایجاد شده توسط از دست دادن ارزش دارایی‌ها را از بین ببرند”.

از دست دادن دارایی در ارز دیجیتال برای ماکرواستراتژی

از زمان شروع  هلدینگ بیت‌کوین توسط ماکرواستراتژی در اوت ۲۰۲۰، مایکرواستراتژی حدود ۲.۲۳ میلیارد دلار در این بازار متضرر شده است.

علاوه بر این، برخی از گزارش‌های فصلی این شرکت در سه سال گذشته حاوی ضررهای قابل توجهی از  دارایی‌های بیت‌کوین این شرکت بوده‌اند که نشان‌دهنده کاهش قیمت دارایی های ارز دیجیتال ماکرواستراتژی بوده است.

این امر موجب تحت تاثیر قرار گرفتن جو منفی اخبار شرکت و گزارش‌های آن شده است،که تصور می‌شود ارزش اصلی شرکت تحت بخاطر ضررهای ارز دیجتال تحت تأثیر قرار گرفته است در صورتی که این امر صحت ندارد.

قووانین ارزشگذاری شرکت ها با دارایی ارز دیجیتال

با توجه به قوانین جدید که در سال ۲۰۲۵ به اجرا در خواهند آمد، شرکت‌هایی که دارای دارایی‌های رمزارزی هستند قادر به گزارش این دارایی‌ها به عنوان ارزش عادلانه خواهند بود. بنابراین، گزارش‌های فصلی آنها ارزش فعلی دارایی‌ها را، از جمله بازگشت قیمت‌ها، جزو ارزش شرکت نمایش خواهند داد.

مایکرواستراتژی بزرگترین هلدر بیتکوین

مایکرواستراتژی بزرگترین هلدر شرکتی بیتکوین در جهان با ۱۵۲٬۸۰۰ بیتکوین در تاریخ ۳۱ ژوئیه است که در حال حاضر حدود ۳٫۹ میلیارد دلار ارزش دارند. قوانین جدید توسط FASB  می‌توانند به طور جدی اعمال شده و برنبرگ معتقد است که مایکرواستراتژی با انجام این کار میتواند ارزش دارایی‌های بیت‌کوین خود را تا آوریل ۲۰۲۴ حدود ۸٫۸ میلیارد دلار ارزیابی کند.

بر اساس یادداشت برنبرگ، مایکل سایلور، مدیر عامل مایکرواستراتژی یکباره اظهار داشت که دلیل اصلی اینکه شرکت‌های بیشتری استراتژی سرمایه‌گذاری در بیتکوین را پذیرفته نکرده‌اند، رفتار “دشمنانه” و “تنبیهی” FASB در قبال رمزارزهاست.

نتیجه گیری

در صورت تایید ارزش گذاری ارز دیجیتال در ارزش شرکت ها نگرش از دست دادن دارایی در ارز دیجیتال تا حدی کاهش میابد. لازم به ذکر است هنوز هیچگونه بخش اجرایی برای این موضوع صورت نگرفته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.